2019 թվականին Հայաստանում PM2.5 աղտոտվածությունը ավելի քան 3000 մահվան պատճառ է դարձել և երկրին արժեցել է ՀՆԱ-ի 10.6%-ը։
Երևանի օդի աղտոտվածության ճգնաժամն այլևս չի կարելի անտեսել.  PM2.5-ը` մարդու մազի լայնության 1/30-րդ չափն ունեցող փոքր մասնիկը, թափանցում է մեր թոքեր և արյան շրջանառություն` առաջացնելով բորբոքում, շնչառական հիվանդություններ, սրտի հիվանդություններ և նույնիսկ վաղաժամ մահ:  Ձմռանը PM2.5-ի մակարդակը գերազանցում է ԱՀԿ-ի առավելագույն ուղեցույցը առնվազն 10-ով, իսկ դեկտեմբերի 24-ին այն գերազանցվել է 58 անգամ՝ 291 մկմ/մ3:
photo 2025 01 03 14 38 21
Հայաստանում PM2.5-ը ծագում է վտանգավոր աղբյուրներից՝ կրելով այնպիսի վնասակար միացություններ, ինչպիսիք են այրվող պլաստմասսան, ծանր մետաղները, ծծմբի երկօքսիդը, ցնդող օրգանական միացությունները (VOCs), ածխաջրածինները, ազոտի օքսիդները և այլն:
Ամենամեծ վտանգի տակ են երեխաները, տարեցները և առողջական խնդիրներ ունեցող անձինք: Առանց կառավարության անմիջական և վճռական միջամտության՝ մենք կբախվենք աճող առողջապահական ճգնաժամի, որը կխլի ավելի շատ կյանքեր և ավելի կվատացնի մեր տնտեսությունը։
Ավելի մաքուր օդը պարզապես երազանք չէ. այն անհրաժեշտություն է: Եկեք պահանջենք հրատապ գործողություններ հիմա՝ մեր առողջության, մեր ապագայի և մեր քաղաքի համար:
Ի՞նչ կարող եք անել դուք: Կիսվեք գրառմամբ իրազեկություն տարածելու համար: Որքան շատ մարդ հասկանա իրավիճակի լրջությունը, այնքան ավելի ուժեղ կդառնա մեր հավաքական ձայնը:

According to the World Bank, PM2.5 pollution in Armenia caused over 3,000 deaths and cost the country 10.6% of its GDP in 2019
The air pollution crisis in Yerevan cannot be ignored any longer. PM2.5—the tiny particle that’s 1/30th the width of a human hair—penetrates deep into our lungs and bloodstream, causing inflammation, respiratory diseases, heart conditions, and even premature death. During winter, the levels of PM2.5 exceed the maximum WHO guideline by at least 10, and on the 24th December it was exceeded by 58 times at 291µm/m3:
photo 2025 01 03 14 38 21
In Armenia, PM2.5 originates from dangerous sources, carrying harmful compounds such as those released from burning plastics, heavy metals, sulfur dioxide, volatile organic compounds (VOCs), hydrocarbons, nitrogen oxides, and more.
Children, the elderly, and individuals with pre-existing health conditions are at the greatest risk. Without immediate and decisive government intervention, we face an escalating health crisis that will claim more lives and burden our economy further.
Cleaner air isn’t just a dream; it’s a necessity. Let’s demand urgent action now—for our health, for our future, and for our city.
What can you do? Share this post to raise awareness. The more people who understand the gravity of the situation, the stronger our collective voice for change becomes.