Անդրադառնալով Շրջակա միջավայրի նախարարության պնդմանը՝ օդի աղտոտվածությունը իսկապե՞ս խնդիր չէ Հայաստանում:
011315171721
Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը: Լուսանկարը` EcoLur-ի:
Համաշխարհային բանկի ուսումնասիրության համաձայն՝ Հայաստանում օդի աղտոտվածությունը տարեկան ավելի քան 3000 մահվան պատճառ է հանդիսանում, ընդ որում՝ PM2.5-ը հանդիսանում է այդ մահերի հիմնական դրդող ուժը: Այնուամենայնիվ, չնայած տագնապալի տվյալներին, շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը կարծում է, որ մտահոգությունները տեղին չեն՝ հայտարարելով, որ ներկայիս մոնիտորինգի համակարգը օդի աղտոտվածության էական աճ չի գրանցում։ Նա հասարակության անհանգստությունը բացատրում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից շինհրապարակներում տեղադրված սենսորային սարքերով և IQAir-ի կողմից ներկայացված թվերով:
Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ը, որը պատասխանատու է Հայաստանում օդի որակի մոնիտորինգի համար, հետևում է միայն սահմանափակ քանակությամբ աղտոտիչների՝ ծծմբի երկօքսիդ (SO₂), ազոտի երկօքսիդ (NO₂), ցամաքային օզոն (O₃) և չտարբերակված փոշու մասնիկներ (չի նշվում, թե որ մասնիկի չափը):
Մոնիտորինգի այս համակարգը, որը տեղադրվել է խորհրդային տարիներին` հին է և ոչ արդյունավետ։ Այն չի կարողանում չափել PM2.5-ը՝ հենց այն աղտոտիչը, որն առավել վնասակար է մարդու առողջության համար, հատկապես նրանց համար, ովքեր ունեն սրտի և թոքերի խնդիրներ: Ավելին, համակարգը չի համապատասխանում պրոֆեսիոնալ մակարդակի ստանդարտին, որն օգտագործվում է շատ այլ երկրներում՝ որոշումներ կայացնելու և օդի որակի արդյունավետ կառավարում ձևավորելու համար:
Առանց PM2.5-ի վերաբերյալ պաշտոնական տվյալների՝ մեզ մնում է հիմնվել համայնքներում տեղադրված սենսորների վրա, ինչպիսիք են IQAir-ը և մոնիտորինգի այլ անկախ հարթակները, օրինակ՝ ArmAQI-ն, Clarity-ն (տեղադրված է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից) և PurpleAir-ը: Թեև այս սարքերը կարող են սահմանափակումներ ունենալ, ներկայումս մեր շնչած օդի մասին դրանք  տրամադրում են միակ տեղեկատվությունը: Քանի դեռ կառավարությունը չի վերազինվել մասնագիտական ​​որակի մոնիտորինգի կայաններով, այն չի կարող պնդել, որ Հայաստանում օդի աղտոտվածության լուրջ խնդիր չկա, հատկապես, երբ առողջության համար ամենավնասակար աղտոտիչը մնում է չվերահսկվող:
Ավելին, IQAir-ի օդի որակի տվյալները հարևան երկրների հետ համեմատելիս պարզ է դառնում աղտոտվածության մակարդակների տարբերությունը: Թեև PM2.5-ի ցուցանիշները կարող են մի փոքր տարբերվել, IQAir-ը ապահովում է հետևողական և հուսալի չափանիշ՝ երկրից երկիր օդի որակը համեմատելու համար: Սա ակնհայտ է դարձնում, որ Հայաստանում օդի աղտոտվածության ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է, քան իր հարևաններինը։ Այս անհամապատասխանությունն ընդգծում է Հայաստանում օդի որակի ճշգրիտ և հուսալի մոնիտորինգի հրատապ անհրաժեշտությունը, եթե իշխանությունները կարծում են, որ համայնքներում տեղադրված տարբեր սենսորների տագնապալի չափումները բացարձակապես ճշգրիտ չեն:

According to a World Bank study, air pollution in Armenia is responsible for over 3,000 deaths annually, with PM2.5 being a major contributor to these fatalities. Yet, despite the alarming data, Environment Minister Hakob Simidyan has downplayed concerns, stating that the current monitoring system shows no significant increase in air pollution. He attributes public worry to sensor devices installed by Yerevan Municipality at construction sites and figures reported by IQAir.
However, the Hydrometeorology and Monitoring Center, which is responsible for monitoring air quality in Armenia, only tracks a limited number of pollutants: sulfur dioxide (SO₂), nitrogen dioxide (NO₂), ground-level ozone (O₃), and undifferentiated dust particles (does not specify which particle size).
This monitoring system, which was installed during the Soviet era, is both outdated and inadequate. It fails to measure PM2.5, the very pollutant that is most harmful to human health, especially for those with heart and lung conditions. Moreover, the system is not of the professional-grade standard used in many other countries to inform policy decisions and shape effective air quality management.
Without official data on PM2.5, we are left to rely on community-driven sensors like those from IQAir and other independent monitoring platforms, such as ArmAQI, Clarity (installed by Yerevan Municipality) and PurpleAir. While these devices may have limitations, they provide the only real-time information available about the air we breathe. Until the government upgrades to professional-grade monitoring stations, it cannot claim there is no serious air pollution problem in Armenia—especially when the very pollutant responsible for the most harm remains unmonitored.
Furthermore, when comparing air quality data from IQAir with neighboring countries, the relative difference in pollution levels becomes clear. While the exact PM2.5 figures may vary slightly, IQAir provides a consistent and reliable benchmark for comparing air quality from country to country. This makes it evident that Armenia's air pollution is far higher than that of its neighbors. This discrepancy underscores the urgent need for accurate, reliable, and comprehensive air quality monitoring in Armenia, if the authorities believe the alarming measurements across a variety of community-driven sensors is entirely inaccurate.